Завантажити ще

Павло Вишняков розповів, як живе з білоруським паспортом в Україні і чи планує змінювати громадянство

Павло Вишняков розповів, як живе з білоруським паспортом в Україні і чи планує змінювати громадянство

Актор Павло Вишняков, який вивчає українську мову, зізнався, з якими труднощами зіткнувся після початку повномасштабної війни, маючи на руках білоруський паспорт. В інтерв'ю Аліні Доротюк артист пояснив, що за останні два роки він мав зйомки в одному кінопроєкті. Більшість кастинг-директорів відмовляли йому у роботі через відсутність громадянства України.

- Як мені пояснюють, що нібито за законом громадяни Білорусі та Росії не мають права зніматись за державні кошти. Тобто вони можуть зніматися, лише якщо це приватне фінансування. За два роки я мав один проєкт "Конотопська відьма". Прем'єра, наскільки я розумію, відбудеться в серпні-вересні. У 2022 році я ще був готовий якось вивчати мову більше, щоб потрапити в кіно або грати русню. Але коли кожен почав мені відмовляти... На кастинг вони кликали, а потім дзвонили та говорили "Ми так хочемо, але не можемо [через громадянство]". Я не знаю, чи можемо ми про це говорити, чи ні. Коли ми з тобою вперше зустрілися, ти сказала, що [у глядачів] був запит на мене [з початку повномасштабної війни], але тобі сказали, що краще його не брати. Як не крути, я тоді був "гіпертоксичним" для країни, зараз трохи менше, - поділився артист.

За словами Павла, після повномасштабного вторгнення РФ йому, як громадянину Білорусі, заблокували всі рахунки. Швидко розв'язати проблему вдалося завдяки отриманим раніше документам – з 2014 року актор має постійну посвідку на проживання в Україні.

- У перший день повномасштабної війни мені заблокували усе і в мене 700 гривень у кишені. Я дуже вдячний, що маю з 2014 року постійну посвідку на проживання. Мені з нею дихати легше. Мене розблокували за 2-3 тижні. Якби я мав посвідку на проживання на рік, велике питання, розблокували б, - зазначив Вишнянков. - Одному моєму знайомому, який уже 10-15 років живе в Україні, який не має українського паспорта, заблокували всі рахунки. Він досі працює, має дозвіл на роботу, але рахунки в банках, на які "капає" зарплата, не розблоковані. Писали листи, просили... марно. Що з цим робити?

Вишняков додав, що вивчав українську мову у 2019 році, але, незважаючи на це, час від часу у нього виникають труднощі з комунікацією. Навесні 2022 року артист заснував волонтерський фонд, але неодноразово отримував відмови у відповідь на прохання про допомогу.

- У мене створили комплекс, але дякувати Богу я зараз від нього відходжу. Коли я дзвонив і просив допомоги російською, люди кидали слухавку і не хотіли нічого слухати. Тому я почав працювати тільки через "другі руки". Тобто казали, що він дзвонитиме, пояснювали, хто він і навіщо дзвонить, і чому так каже, тільки тоді я дзвонив. Тому що щоразу слухати, хто я і куди мені треба піти... Я розумію все. Для мене це гаразд. Але комплекс того, що я не можу відкрити рота російською, в мене вживили. Якби я міг говорити російською з самого початку, просити людей, донатити, збирати, я б зробив удесятеро більше. Я брав у руки телефон, записував для сторіс один дубль [українською мовою], другий дубль...четвертий... І я сказав "Досить, у мене не виходить. Нічого записувати не буду". Я пів дня сидів і обдзвонював усіх друзів, щоб вони мені допомогли. Мені це було простіше, ніж із моїм максималізмом сказати все правильно, щоб мені це сподобалося, - наголосив артист. - Я користуюсь тими словами, якими зараз володію. У мене досі є таке, що я кожне слово в голові намагаюся перекласти іншою мовою.

Актор неодноразово говорив, що думав про зміну громадянства і навіть намагався отримати український паспорт, проте за наявності необхідних документів все одно отримував відмову.

- На початку повномасштабного вторгнення РФ, перший місяць-два, можна було [отримати громадянство]. Тому що у всіх гарячка, ніхто не розумів, що відбувається, ще можна було там щось зробити. Пізніше мені зателефонувала одна подруга і сказала: "Пашу, мені не дуже подобається ставлення до людей, які за Україну готові померти, але їм забороняють працювати. Я спробую дізнатися про громадянство, ми підемо просити". Вони спробували – не вийшло. Нещодавно мені ще раз запропонували, сказавши: "Готуй документи, намагатимемося це зробити".

Вишняков майже 10 років прожив в Україні і сьогодні називає її своїм рідним домом. З початку повномасштабної війни артист поставив на паузу кінокар'єру, заснував свій благодійний фонд та присвятив себе волонтерству.

Новини по темі: паспорт Павло Вишняков